Redőny gurtni csere

A redőnyök többségét, korábban és manapság is, a régi jól bevált módszerrel, redőny gurtnival működtetik. Függetlenül attól, hogy műanyag-, alumínium-, vagy fa redőnyről beszélünk, ezek a gurtnik a rendszeres használat következtében kopásnak indulnak, majd egy idő után teljesen el is használódhatnak, és el is szakadhatnak. Ezért a redőny gurtni csere előbb vagy utóbb szükségesé fog válni.

Szinte az összes gurtnival működtetett, meghibásodott redőnyt meg lehet javítani, illetve még a meghibásodás előtt fel lehet újítani. Eltérés esetleg csak a javítás, illetve a felújítás technikájában van, amit elsősorban a meghibásodott-, vagy felújítandó redőny felszerelési módja határoz meg.

A redőnyök felszerelési módjuk szerint lehetnek, külső vagy belső tokkal szereltek. Külső tokos redőnynek azokat nevezzük, amelyeknek az ablakon kívül van a tokja. Míg a belső tokos redőnyöknél a lakáson belül, az ablak fölött helyezkedik el a redőnytok.

A legkönnyebben a belsőtokos redőnyök gurtniját lehet kicserélni. Természetesen itt is előfordulhat, - különösen a régi típusúaknál - hogy nehézségekbe ütközik a szerelő. Ilyen eset lehet például, amikor a redőny tokjához csak a két ablak közötti fedél leszerelésével lehet hozzáférni. Itt roppant kevés hely van, alig lehet hozzáférni a redőny gurtnihoz.

Gurtni csere belsőtokos redőny esetén

A redőnytok fedelének levétele után hozzálehet férni a redőny tengelyéhez és a gurtni tárcsához.

A fedél levétele után le kell engedni a redőnyt, ha még esetleg fel lenne húzva, így szabaddá válik a redőnytok belseje.

Mivel hosszú évek telhetnek el, mire a fedelet valamilyen oknál fogva ki kell nyitni, így előfordulhat, hogy meglehetősen sok szennyeződés (por, vakolat és fal maradványok, valamint - különösen forgalmas utak mellet lévő helyeken - az autók kipufogójából származó korom) található a tokban. A fedél levétele után, egy pórszívó segítségével, könnyedén, pár mozdulattal kitakarítható a tok.

A takarítás végeztével ellenőrizni kell a különböző alkatrészek állapotát. A tengelyre rögzített, redőnyléceket tartó hevedereket el kell távolítani. A tengely ellenőrzésekor alaposan meg kell vizsgálni, hogy könnyedén forog, illetve nem támolyog-e. A tokon lévő megvezető görgőt is ellenőrizni kell és szükség esetén a cseréjét is végre kell hajtani.

A régi kopott, esetleg már szakadt gurtni eltávolítása után, be kell fűzni a megfelelő méretű, új gurtnit, majd rögzíteni kell a tengelyre. A redőnyléc szintezése után alaposan le kell tesztelni, hogy a redőny megfelelően működik-e. Amennyiben minden megfelelően működik, a felhúzó automatába beszereljük a megfelelő hosszúságúra vágott gurtni végét. Újabb tesztelés után, ha mindent rendben találtunk, felszerelhető a tok fedele és a redőny most már újra használható.

A különböző fajtájú és típusú belső tokos redőnyöknél kisebb nagyobb eltérések előfordulhatnak a gurtni csere végrehajtásának folyamatában, ami sokszor nem is egyszerű művelet. Sőt balesetveszélyes helyzetek is kialakulhatnak, különösen nem szakszerű munkavégzés esetén. Ezért érdemes inkább szakember segítségét igénybe venni.

Külsőtokos redőny esetén

A gurtni csere folyamata szinte teljes egészében megegyezik a belső tokos redőnynél leírtakkal, de sokkal balesetveszélyesebb, különösen nagy magasságban. Ezért azt javaslom, hogy minden esetben kérje szakember segítségét!